atashmaharradin@gmail.com ۰۲۶-۳۳۳۵۱۲۴۳
atashmaharradin@gmail.com ۰۲۶-۳۳۳۵۱۲۴۳

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی در هنگام بروز آتش سوزی یکی از مشکلاتی که برای برخی از افراد رقم میخورد عدم تسلط به استفاده درست از کپسول آتش نشانی است و از کپسول آتشنشانی استفاده بهینه و درست نمی کنند. از اینرو تصمیم داریم که یک آموزش مختصری در مورد نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی و اینکه در چه مواقعی باید کدام یک از انها را انتخاب کنیم و شیوه تشخیص ان برای افراد معمولی را توضیح دهیم.

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

برای خاموش کردن آتش با استفاده از خاموش کننده ها باید مراحل زیر را دنبال کنید

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

  1. ضامن را بکشید.
  2. شیلنگ کپسول را در مرکز آتش نگهدارید.
  3. روی دستگیره کپسول فشار دهید و به روش جاروب کردن ماده را روی آتش بپاشید.

در هنگام اتش سوزی چه کپسولی برای کار ما مناسب است

مواد خشک : در هنگام آتش سوزی مواد خشک و قابل اشتعال مانند چوب و … باید از خاموش کننده های آبی برای خاموش کردن استفاده کنید . برای مهار آتش در اینگونه اجسام قابل اشتعال می توانید با پوشاندن مواد قابل اشتعال با یک ماده خشک شیمیایی آتش را نیز مهار کنید ولی اگر از خاموش کننده بخواهید استفاده کنید باید از خاموش کننده هایی که پایه آبی دارند استفاده کنید.

مایعات : در آتش سوزی در مایعات قابل اشتعال مانند رنگ و گیریس و … باید با استفاده از روش خفه کردن آتش را خاموش کنید بنابراین بهترین انتخاب برای این سری از آتش ها استفاده از کپسول هایی است که یک لایه بر روی ماده ایجاد می کند و مانع رسیدن اکسیژن به ان می شود باید استفاده کرد

تجهیزات کامپیوتری : در این سری تجهیزات و به خصوص تجهیزات برقی از خاموش کننده هایی که رسانا هستند نباید استفاده شود. خاموش کننده های پودرو گاز نیز توصیه نمی شود چون بدلیل موادی که روی برد کامپیوتر و… تجهیزات کامپیوتری میشیند تجهیزات را از کار می اندازد بنابراین بهترین انتخاب برای اینگونه آتش سوزی ها استفاده از خاموش کننده های گازی یا همان co2 است.

تجهیزات فلزی : آتش سوزي هايي كه توسط فلزات مثل ذرات و براده های فلزاتي مانند منيزيم، آلياژهاي پتاسيم و…رخ مي دهد را بايد با روش خفه كردن آتش ، بوسیله تركيبات پودری خشك كه در كپسول طراحي شده براي اين نوع آتش سوزي ها وجود دارند، آتش را خاموش کرد.

صحت انجام موارد بالا منوط به سالم بودن کپسول آتش نشانی می باشد. تاریخ شارژ آن نباید گذشته باشد،درجه آن بر روی قرمز نباشد و پلمپ کپسول نیز باز نشده باشد.

تذکر : جابجایی کپسول نصب شده فقط با هماهنگی واحد ایمنی ،بهداشت و محیط زیست صورت می گیرد.

طرز استفاده از کپسول آتش نشانی گاز co2 :
به دلیل فشرده بودن گاز درون این کپسول آتش نشانی هنگام استفاده نباید دست خود را به قسمت فلزی بالای کپسول بگیرید

زیرا به دلیل خروج ناگهانی گاز بدنه فلزی به سرعت سرد شده و ممکن است که دست شما منجر به سوختگی سرد شود که شدت آن به مراتب خیلی بیشتر از دیگر آتش سوزی ها است.

پس هنگام استفاده از خاموش کننده کربن دی اکسید co2 باید شیپور پلاستیکی که در قسمت خروجی آن تعبیه شده را در دستان خود بگیرید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید