atashmaharradin@gmail.com ۰۲۶-۳۳۳۵۱۲۴۳
atashmaharradin@gmail.com ۰۲۶-۳۳۳۵۱۲۴۳

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک به اقداماتی گفته میشود که برای خاموش کردن و مهار آتش صورت میگیرد. هدف سیستم اطفاء حریق اتوماتیک محافظت از سلامت افراد و جلوگیری از آسیب دیدن اموال آنها است. هنگام آتش سوزی، مهمترین کار جلوگیری از انتشار شعله و نحوه اطفاء آن میباشد. هرم آتش از مواد اشتعال زا یا واکنش های زنجیره ای، اکسیژن و حرارت تشکیل شده است. اگر بتوان یکی از این عوامل را کنترل و یا محدود کرد، آتش مهار خواهد شد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک

سیستم های اعلام و اطفاء حریق از جمله تجهیزاتی هستند که حضور آنها در مراکز و ساختمان های حساس ضروری است. این سیستم ها علاوه بر شناسایی آتش با انجام اقدامات لازم حریق را به صورت اتوماتیک خاموش میکنند. در این مقاله به معرفی انواع سیستم اطفاء حریق اتوماتیک و اجزاء آنها پرداخته شده است. این سیستم ها به شرح زیر میباشند:

سیستم اطفاء حریق مه آب (Water Mist)

سیستم اطفاء حریق ورتکس (vortex)

سیستم اطفاء حریق گازی

سیستم اطفاء حریق آبی

سیستم اطفاء حریق پودری (آیروسل)

سیستم اطفای حریق اتوماتیک آبی :

آب یکی از ساده ترین و در عین حال می توان گفت موثر ترین روش برای خاموش کردن حریق است که معمولا افرادی که در زمینه ی مقابله با حریق آموزش ندیده اند (در کل آدم های معمولی) وقتی با حریق مواجه می شوند گزینه ی اول برای خاموش کردن آتش را آب می دانند. آب ماده ای است که تمامی افراد با آن آشنایی دارند. سوالی که در اینجا ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید این است که آب برای مهار انواع مختلف حریق مفید و کاربردی است؟

باید گفت خیر. استفاده نابجا از آب در هنگام حریق ممکن است باعث تشدید آتش سوزی در بعضی از حریق ها شود. ما در این مقاله قصد داریم با انواع سیستم اطفا حریق خودکار و نحوه ی خاموش کردن حریق توسط آنها بپردازیم.

بیشترین استفاده از آب در سیستم اطفاء حریق اتوماتیک استفاده از سیستم اطفای حریق اسپرینکلر فلیمگارد است. که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.
نحوه ی مهار حریق با آب در سیستم اطفا حریق اسپرينكلر فلیمگارد:
استفاده از آب برای حریق به چندین شکل صورت میگیرد.

سیستم اطفای حریق پاشش آب از کف-

سیستم اطفای حریق اسپری آب-

سیستم اطفای حریق مه آب –

كاربرد سیستم اطفای حریق با آب

سیستم اطفای حریق پاشش آب از کف

از این نوع سیستم بیشتر در مکانهایی استفاده می شود که با خطرات ویژه ای مواجه هستند. مانند : (انبار های مایعات اشتعال زا ، آشیانه هواپیما)

سیستم اطفای حریق اسپری آب

در این نوع سیستم لوله کشی ها و اسپری تخلیه یا همان اسپرینکلر به گونه ای قرار گرفته شده است که از چیزی با مشخصات منحصرد به فرد محافظت کند. این سیستم ها دارای الگوهای پاششی مختلفی دارند مانند : ( بیضی و مخروطی و دایره ای)

سیستم اطفای حریق اتوماتیک پودری :

آیروسل یک ماده ی پایدار و غیر سمی است که به صورت الکترونیکی و یا با واکنش گرمازا فعال می شود و وقتی این سیستم فعال می شود ماده ای مرکب از پودر و گاز با خاصیت خاموش کننده ای از آن خارج می شود.

این سیستم ماهیتی بین سیستم اطفای حریق گازی و سیستم اطفای حریق شیمیایی خشک دارد اما دارای تفاوت هایی است که باعث شده سیستم اطفای حریق پودری دارای مزایای بیشتری باشد. سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری و سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آیروسل از جمله سیستم های اطفاء حریق اتوماتیکی هستند که در شرکت آتش مهار رادين به طور تخصصی و توسط کارشناسان و نصابان و مهندسان مجرب مورد نصب قرار می گیرد .

نصابان و کارشناسان و مهندسانی که عملیات نصب سیستم های اطفاء حریق را در شرکت اعلام و اطفاء حریق انجام می دهند .

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک

دارای مجوز رسمی و قانونی و معتبر از سوس سازمان آتش نشانی و سازمان هتی معتبر هستند . هر نوع سیستم که از نوعی تکنولوژی استفاده می کند و تکنولوژی مورد استفاده توسط سیستم های اطفاء‌ حریق اتوماتیک آیروسل تکنولوژی مرتبط و مشابه تکنولوژی سوخت جامد موشک می باشد .

سیست اطفاء حریق آیروسل به وجود آمد تا جایگزین کامل تر و مناسب تر برای هالون و هالوکربن ها و گاز های بی اثر و پودر های شیمیایی باشد .

سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی :

هالون ها یکی از سیستم های اطفای حریق می باشد مشکل اصلی این سیستم ها ایجاد آلودگی برای محیط زیست هستند. به این دلیل سیستم گازی پاک برای محافظت از غذاهای با حساسیت بالا مورد استفاده قرار میگیرد. سیستم های گازی پاک به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

گاز های بی اثر IG55 ، IG100 ، IG01
گازهای هالو کربنی HFC 227ea ، HFC 125

این سیستم اطفاء حریق اتوماتیک، سیستمی ترکیبی از گاز نیتروژن و مه آب است. عملکرد این سیستم بدین صورت است که آب تحت فشار نیتروژن به ذرات ۱۰ میکرونی تبدیل میشود و بعد از ترکیب با این گاز، از نازل خارج میگردد. این سیستم هیبریدی آب و گاز به طور همزمان آتش را مهار و خنک مینماید زیرا ذرات آب منجر به خنک شدن آتش و نیتروژن منجر به کاهش میزان اکسیژن و در نتیجه مهار حریق میشود.

مزایا سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس (vortex)

این سیستم سازگار با محیط زیست است و برای انسان خطری ایجاد نمیکند. علاوه بر آن اتمسفر دارای ۷۹ درصد نیتروژن است، بنابراین سیستم ورتکس برای لایه ازن خطری ایجاد نمیکند. سیستم اطفاء حریق ورتکس آتش را به طور کامل و با ایجاد کمترین رطوبت در محیط سرکوب میکند. راه اندازی و شارژ این سیستم به سرعت انجام میشود. تجهیزات سیستم ورتکس به ندرت دچار خرابی میشوند.
این سامانه بدون استفاده نامتعارف از منابع آبی و مواد شیمیایی میتواند آتش را مهار نماید. بعد از استفاده از سیستم ورتکس نیازی به تمیز نمودن آن نیست. این سیستم را میتوان در فضای باز استفاده نمود.

اطفاء حریق از طریق سامانه مه پاش

اطفاء حریق از طریق سامانه مه پاش در ابتدا با فرآیند خنک سازی محیط شروع میشود. در این فرآیند به دلیل وجود قطرات ریز آب، حرارت محیط به سرعت کاهش می یابد. سپس در مرحله جایگزینی اکسیژن و رقیق سازی، بخار آب تولید شده اکسیژن را از محل آتش سوزی می راند و قطرات آب با ایجاد لایه ای مرطوب و جدا کننده در سطح حریق می نشیند و از ارتباط آن با هوا جلوگیری می نماید. در نهایت ریزش قطرات کوچک آب با فشار لازم منجر به جداسازی و شستشوی مواد مشتعل از شعله میشود و نقش بسزایی در خاموش کردن آن ایفا میکند.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب

اجزاء سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب

مرکز کنترل

مرکز کنترل سامانه اطفاء حریق پیام های اعلام شده از طرف حسگرها را دریافت نموده، آنها را برای پردازش به تابلو کنترل مرکزی میفرستد، سپس دستور اطفا، حریق را صادر مینماید.

مخزن نگهداری آب

این مخزن با حجم و ظرفیت های متفاوت با توجه به فضای حفاظتی مورد نظر استفاده میشود.

مخزن ذخیره گاز هیدروژن

این مخزن که برای نگهداری گاز نیتروژن در سامانه نصب شده، فشار مورد نیاز برای سامانه را فراهم مینماید.

لوله و اتصالات

این لوله های فشار قوی برای انتقال آب به نازل های آب پاش مورد استفاده قرار میگیرند.

نازل های مه پاش

این نازل ها آبی که توسط گاز نیتروژن تحت فشار قرار گرفته را به صورت مه تخلیه میکنند.

آشکارساز حریق

این آشکارسازها با توجه به نوع آتش سوزی و محل آن در انواع مختلف نصب میشوند.

مزایا سیستم اطفاء حریق مه آب

برخلاف سامانه های اطفاء حریق گازی، این سیستم نیازی به بررسی، تنظیم و پر کردن مواد ندارد.
این سیستم هیچ اثر مخربی بر روی کارکنان نمیگذارد.
سیستم مه آب اتوماتیک در مقایسه با سایر سیستم های اطفاء حریق آبی، مصرف آب کمتری دارد.
ماده خاموش کننده در این سیستم عنصر ارزان قیمت آب است.
در مقایسه با سیستم های اطفاء حریق گازی، سامانه مه آب مقرون بصرفه تر است.
تاسیسات و لوله کشی این سیستم فضای زیادی اشغال نمیکند.

نظر خود را به اشتراک بگذارید